Frame 1 (3)

Koberečky – do kterých částí našeho domu přijdou vhod a které materiály jsou nejoblíbenější?

V našem obydleném prostoru je několik místností, které si už z povinnosti zaslouží, aby se v nich nacházel menší kobereček. Pojďme se společně zaměřit na to, do kterých místnostech menší koberec pasuje, a naopak do kterých se spíše nehodí. Tyto obdélníkové, čtvercové či kruhové dekorace mohou pozvednout celkový dojem z dané místnosti. Ale pozor! Koberečky se musí umisťovat s citem a musí být vybrán tak, aby zapadal do celkové koncepce designu bytu, respektive domu. Ve finální části se dozvíte o materiálech, které jsou momentálně „in“. Pokud právě přemýšlíte nad dekoracemi a výzdobami vašeho domova, pojďme se podívat společně kam s malými a středními koberci.

Koberečky v koupelně

Zřejmě si nedovedete představit koupelnu bez dekorace v podobě chlupatého koberečku. A máte pravdu, zde opravdu patří! Je vhodné vybrat světlejší a studenější barvu, nejvíce se hodí bíla, šedá a také světle modrá, jenž vystihuje všudypřítomnou vodu ve vaší koupelně. Kobereček by měl být umístěný ve středu a také by měl být co nejhebčí, aby se po něm příjemně chodilo i bosými nohami.

Do obývacího pokoje rozhodně taky!

Obývák si také zaslouží, aby se v něm nacházel nějaký kobereček. Tady však není na škodu zvolit i klidně nějaký větší, ale zase ne velký přes celý obývací pokoj. Na středně větší koberec, povětšinou obdélníkového charakteru, by měl být umístěn stolek, kde si dopřáváme s rodinou a přáteli odpolední kávu a zákusek. Z „chundelatého obdélníku“ musí vyzařovat symboly přátelství, rodinného pouta a jakési jistoty.

Děti mohou využít koberečky k zábavě

Ne jinak tomu je v dětských pokojích, avšak vzor koberce se může přizpůsobit zájmům vašeho dítěte. Každý si jistě vzpomenete jak přibližně deset roků zpátky „letěly“ koberečky v podobě města s cestičkami a malí kluci si po nich jezdili s autíčky. I když tento trend už spíše pominul, stále je to dobrá možnost, jak vylepšit pokoj vašich ratolestí.

Uvítací rohož v předsíni nebo před dveřmi

Rohož s černým nápisem „Welcome“, nebo v češtině „Vítejte“, která se dá také označit jako vstupní bod do našeho milovaného domova, se v poslední době objevuje méně a méně. Ale rohož v prostoru před hlavními dveřmi a předsíně své místo rozhodně má. Nápis „Vítejte“ se může i vynechat, důležité je, aby z koberečku vyzařovalo souznění s okolím spojené s odchodem a příchodem do domu.

Do kuchyně radši ne

Vzhledem k pravidelnosti vaření a konzumace jídel a s nimi spojené možnosti zašpinění, si v kuchyni na malé rohože příliš nepotrpíme. Koberečky se navíc často ani nehodí do celkové koncepce kuchyně.

3 nejoblíbenější materiály

· Umělá vlákna (např. polyamid nebo polypropylen) – Výhodu mají ve své nízké ceně a jejich odolnosti vůči znečistění. Ideálně přijdou vhod do prostorů s velkou frekvencí pohybu. Na druhou stranu jsou umělá vlákna neekologická.

· Vlněné koberečky – Jsou sice dražší, ale i tak velice oblíbené. A to především díky svému vzhledu a jednoduchosti na údržbu. Mohou dělat problémy alergikům a ani ochránci přírody a všeho živého z tohoto materiálu nejsou příliš nadšeni.

· Přírodní materiál (např. hedvábí, sisal, konopná vlákna, kokos, mořská tráva) – Tento materiál ocenění především ekologicky smýšlející lidé, díky likvidaci, která nezatěžuje přírodu a také již výše zmiňovaní alergici. Výše zmíněné materiály navíc připomínají styl vracející se k přírodě. Koberečky a rohože z přírodního materiálu dokážou pohltit vlhkost vzduchu a v opačném případě i vlhkost do vzduchu přidávat. Přírodní materiály tak mohou vyřešit problémy několika domácností s vlhkostí vzduchu.

Tak a máme to! Teď už víte, kolik koberečků a z jakého materiálu maté nakoupit při vybavení vašeho domova. Pokud však znáte i jiné materiály, nebo máte jiné tipy kam umístit malé koberečky, určitě se nestyďte a zanechte nám komentář.

Ladislav Janků